Masz pytanie? Mamy na nieOdpowiedź.

FAQ

Istnieje dużo powodów, przez które drukarka może nie działać. Część z nich da się jednak wykryć i usunąć samemu, choć zdarzają się i takie trudności, kiedy niezbędny okazuje się odpowiedni serwis, ponieważ często to pozornie błahe przyczyny powodują, iż wynajęte kserokopiarki lub drukarki nie funkcjonują prawidłowo. Poniżej umieściliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, zadawane przez naszych klientów, głównie ze Śląska, np. z Gliwic, charakteryzując najpowszechniej występujące błędy związane z niepoprawnym działaniem drukarek, wskazując przy okazji sposoby jak bez generowania dodatkowych wydatków, samodzielnie poradzić sobie z usterką oraz kiedy należy skorzystać z pomocy fachowców. Zachęcamy ponadto do zapoznania się z naszymi usługami, realizowanymi na Śląsku i nie tylko, takich jak dzierżawa kserokopiarek oraz profesjonalny serwis.
W tej części artykułu wyróżniliśmy główne błędy związane z pracą drukarek, które uniemożliwiają poprawne korzystanie z tego rodzaju sprzętu. Oprócz opisania poszczególnych usterek, wskazaliśmy ponadto proste czynności, jakie warto wykonać w celu rozwiązania problemu.

Gdy tuż po zakupie sprzętu okazuje się, że drukarka nie działa, mimo tego, że jest ona sprawna i że została poprawnie podłączona, wówczas najczęstszą przyczyną powstawania błędów okazuje się niepoprawnie zainstalowany sterownik oprogramowania.

Rozwiązanie:

Naprawa tej usterki jest bardzo prosta. Kupując sprzęt od producenta lub dystrybutora, w paczce dołączany jest nośnik ze sterownikami (na płycie CD). Jeśli po zainstalowaniu oprogramowania okazuje się, że drukarka nadal nie działa prawidłowo, przyczyna może tkwić w nieaktualnej wersji sterowników. W celu pobrania odpowiedniej wersji odwiedź stronę internetową producenta, znajdź model swojej drukarki oraz ściągnij i zainstaluj ostatnio dodane sterowniki.

Naprawa

Innym często występującym błędem jest nieprawidłowe podłączenie sprzętu. Nieodpowiednie wpięcie kabli może bowiem powodować, że drukarka nie będzie w stanie przyjąć żadnych zleceń, ani ich zrealizować.

Rozwiązanie:

Przed przystąpieniem do podłączenia urządzenia należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania lub poszukać jej online, najlepiej bezpośrednio na stronie producenta. Dopiero po przeczytaniu wszystkich wytycznych, można przystąpić do podłączenia kabli do zasilania. Co jednak ważne, wejście do gniazda nie powinno być ani za luźne, ani za mocno wciśnięte.

Jednym z pomijanych problemów w kontekście nieprawidłowości związanych z pracą drukarek jest brak papieru. Wiele osób skupia się zazwyczaj na diagnostyce sprzętu lub oprogramowania, pomijając tak ważną kwestię, jak uzupełnienie papieru.

Rozwiązanie:

W takiej sytuacji należy otworzyć podajnik i zobaczyć, czy nie jest on pusty. Jeżeli papier znajduje się w środku, trzeba upewnić się, że pojedyncze kartki zostały umieszczone w odpowiedniej pozycji i nie są pozaginane lub sklejone ze sobą.

W trakcie długotrwałej eksploatacji drukarki z oferty naszej firmy, działającej na terenie Gliwic oraz w innych częściach Śląska, do środka maszyny mogą dostać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym kurz lub pył, zakłócające pracę urządzenia.

Rozwiązanie:

Długo eksploatowaną drukarkę najlepiej oddać więc do konserwacji. Da się oczywiście wykonać tego rodzaju pracę samodzielnie, jednak w większości sytuacji, lepiej zaufać fachowcom z doświadczeniem i wiedzą w tej dziedzinie.

Nie zawsze komunikaty wyświetlane przez drukarkę są w pełni zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ zdarza się, że urządzenie nie informuje o kończącym się tuszu lub tonerze, co skutkuje nagłym zaprzestaniem drukowania.

Rozwiązanie:

W przypadku, gdy drukarka jest poprawnie podłączona, działa i ma aktualne sterowniki, błędem może być niedobór tuszu lub tonera. Dobrze więc odkryć pokrywę drukarki oraz sprawdzić poziom wymienionych komponentów. Aby jednak uniknąć tego rodzaju problemów, warto rozważyć wynajem kserokopiarek, jakie oferujemy w Druxero klientom ze Śląska, w tym z Opola i z Zabrza.

Niektóre tonery lub tusze, mogą być fabrycznie wadliwe lub niekompatybilne z konkretną drukarką. W takim przypadku urządzenie najczęściej po prostu nie rozpoznaje wybranego wkładu, uniemożliwiając wydruk.

Rozwiązanie:

Nie da się naprawić wadliwego czy też niedopasowanego tonera lub tuszu, dlatego najlepiej zmienić wtedy wkład na inny. Jeśli po wykonaniu tej czynności druk jest możliwy, oznacza to, że błąd wynikał z nieprawidłowości związanych właśnie z tym elementem.

Nieprawidłowe zamontowanie wkładu drukującego to częsta przyczyna problemów, bo choć tonery zazwyczaj instaluje się łatwo, gdy nie zostaną one umieszczone pod odpowiednim kątem lub zbyt mocno dociśnięte, drukarka ich nie wykryje.

Rozwiązanie:

Mając podejrzenie, że problem z drukowaniem wynika z nieprawidłowej aplikacji wkładu, najlepiej go wyciągnąć i ponownie umieścić w maszynie, pamiętając wówczas o tym, że wkład powinien się płynnie wsunąć, bez żadnego oporu.